Főoldal: Fogyás.info – A sikeres fogyás titka Fogyás.info - Menü





A zsír, ami az elhízást okozza: transzzsír

Transzzsír - Ettől óvakodj, ha egészséges akarsz maradni!



Amikor fogyásról, fogyókúráról beszélünk, elsősorban zsírszegény ételekre gondolunk. Más szavakkal, legtöbben a "zsíros" ételeket teszik felelőssé az elhízásért.

Transzzsír - Ettől óvakodj, ha egészséges akarsz maradni! De ez így önmagában nem teljesen igaz.

Az igazság sokkal inkább az, hogy vannak "jó zsírok" és vannak "rossz zsírok".

Ahogy a zsírokról szóló cikkünkben is írjuk, bizonyos zsírok fogyasztása még egy fogyókúra alatt is kiemelten fontos!

A rossz zsírok azonban elhízást, koleszterin- és szívproblémákat, és egyéb betegségeket okozhatnak.

Szerencsére ma már rendeletben is szabályozzák, hogy az élelmiszerekben mennyi "rossz zsír" lehet...

Transzzsír - A zsírok legrosszabbika

A transzzsír egy mesterségesen túltelített* zsiradék. Úgy készítik, hogy a növényi olajat hidrogénezéses eljárással megszilárdítják, mint például sok margarin esetében.
(A jó minőségű margarinokat ma már a modern gyártási technológiájuk révén nem hidrogénezett növényi olajból készítik.)

A Magyar Nemzeti Szívalapítvány így ír a transzzsírok veszélyéről: "Miért káros a transz-zsírsav? [transzzsírsav: a transzzsír fő alkotórésze] Mert emeli az érelmeszesedést [...] A koleszterin káros befolyásolásán túl emeli az érelmeszesedést szintén fokozó gyulladásos fehérjék szintjét. [...] ezáltal ritmuszavarokat, hirtelen szívhalált okoz. Végső soron elősegíti a szívinfarktust, agyérgörcsöt, korai halált."


Transzzsír - Ettől óvakodj, ha egészséges akarsz maradni! A Szívalapítvány oldalán az alábbi figyelmeztetéssel is találkozhatunk:

"Az első kifejezés, amit transzzsírsavakra vadászva keresnünk kell, a 'hidrogénezett', illetve 'részben hidrogénezett növényi olaj/zsiradék'. Ha ez az összetevő a felsorolás elején áll, ne vegyük meg a terméket."

Oda kell figyelni, mert tetemes mennyiségű transzzsírsavakat tartalmazhatnak a készen kapható csipszek, kekszek, sütemények, de a levesporok, salátaöntetek, mélyhűtött pékáruk, pizzák, és más fagyasztott készételek is.

A fenti adatokból látható, hogy a transzzsírokat legfőképpen "eladhatósági" megfontolásból használják, figyelmen kívül hagyva az egészségügyi szempontokat. A transzzsírok ugyanis javítják a termék állagát, hideg állapotban is könnyen kenhetővé teszik a margarint, csökkentik az oxidációra (avasodásra) hajlamos zsírsavak arányát, így meghosszabbítják a termékek lejárati dátumát.


[*Telített zsírok megértése: A zsír különböző hosszúságú szénatom láncból áll. Minden zsírra sajátosan jellemző, hogy hány szénatom található a láncban. A zsír besorolását az határozza meg, hogy a szénatomokhoz hány pár hidrogénatom kötődik. Telített zsírról akkor beszélünk, amikor mindegyik szénatomhoz kötőik egy hidrogénatom pár. A zsír telített lesz, azaz tele lesz hidrogénnel. Amikor egy kivételével mindegyik szénatomhoz kötődik egy hidrogénatom pár, egyszeresen telítetlen zsírról beszélünk. Ha pedig ennél is több hidrogénatom pár hiányzik, a zsír többszörösen telítetlen lesz. Bővebben itt]

Rendelet szabályozza az élelmiszerek transzzsír tartalmát

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) napi 1 energiaszázalékban adja meg a transzzsírsav-fogyasztás határértékét, ami körülbelül napi 2 gramm transzzsírsav-bevitelnek felel meg. Ez a határérték jóval alatta van a mindennapi életben tapasztalható értéknek, hiszen Európa-szerte és Magyarországon is jelenleg körülbelül ennek a dupláját, illetve háromszorosát fogyasztjuk.

Az 71/2013. (XI. 20.) EMMI rendelet szerint: 3. § (1) Tilos olyan élelmiszert forgalomba hozni [...], amelyben a végső fogyasztó számára átadott vagy értékesített élelmiszer összes zsírtartalmának 100 grammjában a transz-zsírsavak mennyisége meghaladja a 2 grammot.

Hazánkban még mindig sok olyan élelmiszer kerül a boltokba, s így a fogyasztok kezébe, melyek jóval meghaladják a rendeletben szabályozott transzzsír mennyiségi előírást.

Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) számos élelmiszert bevizsgált, majd az eredmények függvényében betiltott, melyek nem felelnek meg a fenti rendeletnek.


Az OÉTI által bevizsgált és "elbukott" élelmiszerek listája


Azonban ez még messze nem jelenti azt, hogy fogyasztóként biztonságban vagyunk.

Nekünk kell résen lenni, és odafigyelni, hogy NE VEGYÜK MEG a "gagyi" kajákat. Mert sajnos attól még, hogy valami a boltokban kapható, egyáltalán nem biztos, hogy egészséges is!


Transzzsír - A zsírok legrosszabbika:
Hasznos cikkek, vicces, motiváló fogyás képek: