Főoldal: Fogyás.info – A sikeres fogyás titka Fogyás.info - Menü





Élelmiszer adalékanyagok: E-számok

Ártalmatlanok vagy veszélyesek az élelmiszer-adalékanyagok?



Az E számok - az Európai Unión belül meghatározott és engedélyezett -, az élelmiszerekbe tehető adalékanyagok jelölései. (Az "E" itt Európa rövidítése.)

Az adalékanyag meghatározása: „adalékanyag minden olyan élelmiszerként önmagában nem fogyasztott és jellemző élelmiszer összetevőként nem alkalmazott anyag – tekintet nélkül arra, hogy van-e tápértéke vagy sem –, amelyet az adott élelmiszer gyártása, feldolgozása, elkészítése, kezelése, csomagolása, szállítása és tárolása során technológiai célból szándékosan adnak az élelmiszerhez, melynek eredményeként önmaga vagy származéka közvetlenül vagy közvetetten az élelmiszer összetevőjévé válik”. [Magyar Élelmiszerkönyv 1-2-89/107 sz. előírás]

Az élelmiszer-adalékanyagok szükségessége...

Gondolkodj a saját fejeddel! Manapság az élelmiszer-gyártás nem működne adalékanyagok nélkül. Adalékanyagok szükségesek a tartósításhoz, félkész ételek egyszerű elkészítéséhez, ízlelőbimbóink kényeztetéséhez és még sorolhatnánk.

Az adalékanyagok első sorban a gyártóknak kellenek, mivel a feldolgozott, iparilag gyártott élelmiszerek eladása hozza számukra a legnagyobb hasznot.

Természetesen a vevők sem teljesen "ártatlanok". Végül is mi vagyunk azok, akik megvesszük ezeket az élelmiszereket, és még örülünk is, hogy csak vízzel kell bekeverni, és máris kész a leves, vagy gyorsan, főzés nélkül juthatunk főzelékhez stb.

Nyilván a reklámok is csak ezeket az előnyöket domborítják ki, s a multik nagyon jól tudják, hogy a kezükben vagyunk...

Veszélyesek az élelmiszer-adalékanyagok?

A fenti kérdés elég ellentmondásos. A gyártók szemszögéből az élelmiszer-adalékanyagok nyilván nem ártalmasak, s azt is nehéz átlátni, adott esetben ki miként lobbizott az engedélyeztetésükért felelős EU bizottságoknál, hogy átmenjenek a rostán. S van persze olyan is, amit időközben betiltottak.

A neten számtalan cikk található, ahol egyik-másik adalékanyagot veszélyesnek vagy egészségkárosítónak tartják. Őszintén szólva nem tudjuk, mi az igazság. Ezt mindenkinek magának kell megítélnie és eldöntenie.

Mert itt van például az aszpartám. Nem igen tüntetik fel veszélyes adalékanyagként (aszpartám = E951), sőt agyba-főbe reklámozzák, s szinte minden diétás termékben megtalálható... Pedig az aszpartám nagyon is ártalmas az egészségre!
Bővebben itt: » Az aszpartám egészségkárosító hatása


Néhány oldal, ahol bővebben utána lehet olvasni az élelmiszer-adalékanyagoknak:
» Dr. Gunda Tamás: Élelmiszeradalékokról elfogultság nélkül
» Élelmiszeradalékok egészségügyi kockázatai

E-számok: Élelmiszer-adalékanyag kategóriák

  • E100-181: Természetes és mesterséges színezékek
  • E200-297: Tartósítószerek
  • E300-386: Antioxidánsok és savanyúságot szabályzó anyagok
  • E400-495: Sűrítőanyagok, stabilizátorok és emulgeálószerek*
  • E500-585: Savanyúságot szabályzó anyagok és csomósodást gátló anyagok
  • E600-671: Ízfokozók
  • E700-772: Antibiotikumok
  • E900-999: Egyéb, pl. édesítők, habosító anyagok
  • E1000-: Újfajta adalékanyagok, melyek nem sorolhatók egyik szabványos osztályba sem

*Az emulgeálószerek elősegítik egymásban nem oldódó folyadékok - mint pl. víz és olaj - egymásban való eloszlatását.

Mit tehetünk az adalékanyagok ellen?

A mai rohanó világban nem vonulhatunk vissza és húzhatjuk ki magunkat ebből az ipari körből. Valamit enni kell, és legtöbbünk pénztárcája vagy ideje sem engedi meg, hogy kizárólag bio-boltokban vásároljunk, vagy mindent mi magunk készítsünk el.

De biztosan megpróbálhatunk jobban odafigyelni, és csökkenteni az agyonkezelt, adalékanyagokkal dúsított élelmiszerek fogyasztását!

Bővebben itt: » Az egészséges táplálkozás alapjai

Végül is a mi életünk, a mi egészségünk a tét, így akármilyen legyen is a körülöttünk lévő világ, miénk a felelősség, hogy a lehető legjobban csináljuk!


Élelmiszer adalékanyagok, E-számok:
Hasznos cikkek, vicces, motiváló fogyás képek: