Vércukorszint és a zsírégető zóna titka
Mi az összefüggés a vércukorszint és a zsírégetés között?
- Mi a kapcsolat a vércukorszint és az elhízás között?
- Hogyan befolyásolja a vércukorszint az anyagcserét?
- Mely ételek akadályozzák és melyek gyorsítják a zsírégetést?
- A napnak melyik szakában érdemes inkább szénhidrátokat fogyasztani?
- Hogyan lehetne leküzdeni az édességek (szénhidrátok) utáni vágyat?
- Mi okozza a fogyókúrák alatt előforduló fáradtságot, ingerlékenységet?
- Tényleg csak úgy lehet lefogyni, ha közben állandóan éhesek vagyunk?
- Bizonyos emberek anyagcseréje valóban jobb (gyorsabb) mint a miénk? Miért?
- Min múlik a zsírégetés? És a zsírraktározás? Ez befolyásolható folyamat? Hogyan?
Ismerős kérdések? A válaszok pedig...
Nos, a válaszok valóban a fogyásod kulcsát jelenthetik!
Nézzük...
Az anyagcsere működése - A vércukor szerepe az anyagcserében
Szervezetünk működése főként glükóz (egyszerű cukor) felhasználásával biztosított. A testben minden szénhidrát végezetül glükózzá, vagyis vércukorrá bomlik (mivel a véráramon keresztül jut el a sejtekhez). A szervezetnek a működéséhez állandóan szüksége van glükózra, hogy energiával lássa el az életbe vágó funkciókat.
Amikor bármilyen szénhidrátot eszünk, az vércukorrá bomlik, és a vér cukor szintje (vércukorszint) emelkedni kezd. Ilyenkor a szervezet gyors döntést hoz, hogy ennek a tiszta energiának mekkora része menjen azonnali felhasználásra, és mennyi legyen eltárolva.
Ennek a döntésnek a végrehajtója az inzulin (egy anyagcsere szabályzó hormon), ami a vércukor feldolgozását szabályozza. Célja, hogy az összes cukor ki legyen vonva a vérből.
Az inzulin három dolgot csinál a vércukorral:
- Kielégíti az azonnali energiaigényt azáltal, hogy a sejtekhez eljuttatja a vércukrot.
- Feltölti az izmokban és a májban lévő szénhidrát raktárakat.
- Minden fennmaradó felesleges vércukrot zsírrá alakít, és testzsírként eltárol.
A test működéséhez szénhidrátokra van szükség (ami vércukorrá bomlik).
A vércukorszintet, s így az anyagcserét az inzulin szabályozza.
Túl sok szénhidrát (magas vércukor) esetén beindul a zsírraktározás.
Mi történik, amikor a vércukorszint túlságosan megemelkedik?
Amikor a vércukorszint ugrásszerűen megemelkedik, hirtelen megnő az inzulin kibocsátás is, hiszen több inzulinra lesz szükség a nagyobb mennyiségű cukor kezeléséhez. És ha az azonnali energiaigény (testmozgás) nincs összhangban a bevitt szénhidrát mennyiségével, a maradék vércukor zsírrá alakul, és a zsírpárnákat gyarapítja.
Ezt követően, mivel az inzulin kivonta az összes cukrot a vérből (hiszen ez a feladata), a vércukorszint leesik, az alacsony vércukorszint negatív tüneteit produkálva...
Magas vércukorszint => Túlzott inzulin termelés
Túlzott inzulin aktivitás => Felesleges cukor zsírrá alakítása => Zsírtárolás
Összes cukor kikerül a vérből => Vércukorszint leesik => Negatív tünetek
Mi történik, amikor a vércukorszint túlságosan leesik?
Az alacsony vércukorszint tünetei: ingerlékenység, éhségérzet, szédülés, fejfájás, fáradtság, édességek (szénhidrátok) utáni sóvárgás.
Az alacsony vércukorszint következményeképpen pedig az ember hajlamos lesz arra, hogy túlegye magát a következő étkezésnél, vagy "rácuppanjon" az édességre. Ami megint csak hirtelen megemeli a vércukorszintet... s az egész kezdődik előröl.
Az alacsony vércukorszintet kiválthatja (amikor "leesik a cukrunk") (1) az étkezések kihagyása (koplalás, éhezés); (2) túl sok "rossz" szénhidrát fogyasztása (előbb megemeli, majd leviszi a vércukorszintet); (3) erős fizikai igénybevétel (edzés); (4) túlzott alkohol vagy kávé fogyasztás (étkezés nélkül).
Alacsony vércukorszint => Negatív testi tünetek => Erős éhség =>
Túlevés => Vércukorszint hirtelen megemelkedése => Túlzott inzulin aktivitás
Cukor zsírrá alakítása => Zsírtárolás => Vércukorszint leesése
A vércukorszint fokozatai - A vércukorszint zsírégető zónája
Ahogy fentebb már írtuk, szervezetünknek működéséhez szénhidrátra (glükózra) van szüksége. Testünk akkor működik optimálisan, ha a glükóz ellátása folyamatos, vagyis a vércukorszint egy bizonyos tartományban mozog.
Ahhoz tehát, hogy elkerüljük a zsírraktározást, kerülnünk kell a vércukorszint hirtelen megemelkedését vagy lezuhanását. Vagyis olyan élelmiszereket (szénhidrátokat) kell fogyasztanunk, melyek lassan és csak kis mértékben emelik meg a vércukorszintet, hogy így folyamatos energiaellátást biztosítsanak.
Alacsony vércukorszint => Negatív testi tünetek (éhség, fáradtság, szédülés)
Magas vércukorszint => Zsírraktározás => Vércukorszint ismételt lezuhanása
Normál vércukorszint => Optimális anyagcsere => Zsírégető zóna
A cukorbetegségről... A túlzott táplálékfogyasztás és az annak következtében kialakuló elhízás esetében túl gyakran ismétlődik a vércukorszint drasztikus ingadozása, amire a hasnyálmirigy egyre érzékenyebben reagál. Ennek első következménye az inzulinrezisztencia, ami azt jelenti, hogy az inzulin nem lesz képes a funkcióját megfelelően kifejteni. Ennek ellensúlyozására egyre több inzulin termelődik, ami egy idő után a hasnyálmirigy kimerülését okozza. A szervezet termel ugyan inzulint, de nem elegendőt ahhoz, hogy az a normális vércukorszintet biztosítani tudja. Ilyen esetben beszélünk 2-es típusú cukorbetegségről. (Az 1-es típus cukorbetegség esetében a hasnyálmirigy egyáltalán nem képes az inzulin előállítására.)
A vércukorszint ingadozás elkerülése
Az optimális anyagcsere, valamint a zsírraktározás elkerülésének, illetve a zsírégetés beindításának kulcsa az inzulintermelés kordában tartása, a vércukorszint erős ingadozásának elkerülése.
Ehhez pedig lényeges tudni, hogy mely élelmiszerek (szénhidrátok) dobják meg a vércukorszintet, hogy mind a fogyás, mind pedig az egészséges anyagcsere és optimális közérzet szempontjából el lehessen ezeket kerülni!
(Az alábbi lista egy útmutató, NEM a cukorbetegek számára összeállított pontos táblázat.)
Nagyon megemeli a vércukorszintet
Gyors felszívódású szénhidrátok:
- cukor (szőlőcukor, fehér cukor)
- lekvár, dzsem, befőttek
- cukorkák, kekszek
- cukrozott üdítőitalok (Cola, gyümölcslevek stb.)
- szárított gyümölcsök
- szőlő, érett banán
- péksütemények, torták
- fehér kenyér, kifli, zsömle...
- burgonya, fehér rizs
- puffasztott rizs, puffasztott búza
Közepesen emeli meg a vércukorszintet
Közepes felszívódású szénhidrátok:
- teljes kiőrlésű pékáru
- tönkölybúza, durumliszt, hajdina, árpa
- barna rizs
- sültburgonya
- zabpehely
- tejtermékek
- gyümölcsök
- cukrozatlan gyümölcslevek
- méz
- tejcsokoládé, fagylalt
Minimálisan emeli meg a vércukorszintet
Lassú felszívódású szénhidrátok:
- zöldségek
- citrusgyümölcsök
- olajos magvak (mandula, dió, mogyoró, tökmag...)
- bab, lencse, csicseriborsó, szója, tofu
A fogyást és zsírégetést úgy lehet leginkább elősegíteni, ha szénhidrátigényünket lassú felszívódású szénhidrátokból elégítjük ki, minél kevesebbet fogyasztunk közepes felszívódású szénhidrátokból, és egyáltalán nem fogyasztunk gyors felszívódású szénhidrátokat.
Mi csökkenti a szénhidrátok vércukoremelő hatását?
- Magas rosttartalmú élelmiszerek (pl. zöldségek)
- Fehérje-dús élelmiszerek (A fehérjékben gazdag ételek csökkentik a velük fogyasztott szénhidrátok vércukoremelő hatását.)
- Zsírok, olajok
- A szénhidrát formája (Minél kisebb a szénhidrát részecske - pl. finomra őrölt, püré -, annál jobban emeli a vércukorszintet.)
- Főzési idő (Minél tovább főzzük a szénhidrátot, annál jobban emeli a vércukorszintet.)
És még egy fontos adat: A szervezet inzulinérzékenysége napszaki ingadozást mutat; a legmagasabb délben, a legalacsonyabb reggel, vacsoraidőben pedig az előző kettő között van. Ez azt jelenti, hogy a legnagyobb mennyiségű szénhidrátot délben célszerű fogyasztani, míg a legkevesebbet reggel.
Vércukorszint stabilizálása => Zsírégetés, fogyás
Lassú felszívódású szénhidrátok fogyasztása => Vércukorszint stabilizálása
Gyors felszívódású szénhidrátok => Zsírraktározás (testmozgás hiányában)
Célszerű reggelire csak minimális szénhidrátot fogyasztani.
A glikémiás indexről... A szénhidrátok vércukorszintre gyakorolt hatását egy viszonyszámmal is kifejezik; ez a glikémiás index (GI). A glikémiás index egy 0-100 közötti skála, ahol a szőlőcukor értéke 100, és ehhez viszonyítják az összes többi élelmiszer egységnyi mennyiségének vércukorra gyakorolt hatását (étkezést követően milyen gyorsan szívódik fel a szénhidrát, s így milyen magasra emelkedik a vércukorszint). 100-as GI érték esetében az étel elfogyasztását követően nagyon gyorsan és nagyon magasra szökik a vércukorszint. (alacsony GI érték: 0-55, közepes GI érték: 56-69, magas GI érték: 70-100)
A glikémiás indexet eredetileg cukorbetegek számára dolgozták ki, hiszen az ő esetükben létfontosságú az inzulinaktivitás pontos irányítása. Az utóbbi időben azonban már a diétáknál is elkezdték ezt figyelembe venni. A glikémiás index mellett támpont még a glikémiás terhelés (glycemic load = GL), ami adagokra bontva mutatja a szénhidrátok vércukoremelő hatását. És mérik még az inzulin kiválasztó hatást is, ami bizonyos ételek esetében eltérő értéket mutat mint a GI.
Nem szükséges, hogy egy egészséges (nem cukorbeteg) személy mélyebben elmerüljön a GI-GL táblázatban, és annak megfelelően próbálja meg összeállítani az étrendjét! A fogyáshoz elegendő néhány alapismeret, amit fent leírtunk...
Áttekintés - A fogyás és zsírégetés fizikai feltételei:
Vércukorszint és zsírégetés: