Főoldal: Fogyás.info – A sikeres fogyás titka Fogyás.info - Menü





Stressz és elhízás - Stressz ellen

Mit tehetünk a stressz hizlaló hatása ellen? - A stressz csökkentése



A stressz valóban hizlal? És csökkenthető a stressz hizlaló hatása? Mit tehetünk stressz ellen? Első lépésként töltsd ki stressz tesztet, és tudd meg, mennyire vagy stresszes!

1. Lépes: » Stressz teszt kitöltése

Amennyiben a teszt eredményeképpen stressz-szinted "Közepesen stresszes" vagy "Nagyon stresszes", valamint testtömegindexed (BMI) 22.7 feletti, akkor a stressz már befolyással van a testsúlyodra.

Ez esetben tanácsos lenne csökkenteni a stressz egészségkárosító hatásán, hogy javíts a közérzeteden, és a fogyásod is könnyebb legyen!

Mi a stressz? - A stressz meghatározása

Ha felmérést készítenénk, ki mit ért stressz alatt, s kinek milyen helyzetek "stresszesek", akkor nagyon valószínű, hogy egymásnak akár teljesen eltérő válaszokat is kapnánk. Ennek oka, hogy a stressz egy szubjektív mérce, ami teljesen az egyén fizikai és lelki tűrőképességétől függ.

Általánosan mondhatjuk, hogy a stressz "fizikai, mentális vagy érzelmi feszültség vagy terhelés". Egyénileg változik, kinél milyen helyzetek váltják ki ezt a feszültséget, azonban a stressz fiziológiai (testben végbemenő) hatása már mindenkire nézve hasonló.

Miért hizlal a stressz? - Hogyan akadályozza a stressz a fogyást?

Noha egy erősebb stressz közvetlen hatása átmeneti étvágytalanság, a huzamosabb ideig fennálló stresszes állapot már növeli az étvágyat és hozzájárul a súlygyarapodáshoz.

Ennek magyarázata: Testünk működését az idegrendszer és a belső elválasztású mirigyek rendszere szabályozzák. (A két rendszert együttesen neuroendokrin rendszernek hívjuk.) Amikor szervezetünk úgy érzi, veszély közeleg, a neuroendokrin rendszer számos hormont aktivál, hogy meg tudjunk birkózni a közelgő fenyegetéssel. Ez a működési elv az evolúciós vonal mentén nagyon régre nyúlik vissza, amikor is őseinknek nap mint nap a legkülönfélébb veszélyekkel (stressz helyzetekkel) kellett szembenézniük. S noha manapság inkább a kifizetetlen számlák, a veszekedések vagy egyéb félelmek, mintsem a kardfogú tigrisek a stressz kiváltói, a szervezetben végbemenő reakciók ugyanazok.

Mit tehetünk a stressz hizlaló hatása ellen? - A stressz csökkentése Stressz hatására a szervezet hormonokat választ ki, hogy ezzel elegendő energiát biztosítson a helyzet kezeléséhez. Ilyen hormon például az adrenalin is, ami azonnali energiát termel. Különböző feladatokkal egyéb hormonok is aktiválódnak.

Az egyik hormonnak (kortizol) például az a feladata, hogy a vészhelyzet elmúltával töltse fel a szervezet energiatartalékait. Ezért megnöveli az étvágyat, így jelezvén, hogy többet kellene ennünk.

Míg ez a rendszer a fizikai vészhelyzetek kezeléséhez tökéletes, és a meneküléshez, harchoz valóban biztosította a többlet energiát, a mai stressz helyzetekkel szemben (melyek leginkább nem fizikai kihívások) már nem állja meg a helyét.

Fizikai erőkifejtés hiányában ma leginkább csak több kalóriafogyasztással reagálunk a stresszhelyzetekre.

Evéssel csökkentjük a stressz hatását, s anélkül, hogy energiatartalékainkat felhasználtuk volna, újból és újból "feltöltjük" azokat.

Szervezetünk egy ősrégi genetikus "minta" szerint reagál a stresszre, melynek következtében nő az étvágyunk és többet eszünk.
Így gyakran az evéssel próbáljuk csökkenteni a stressz kimerítő hatását.

A stressz hizlaló hatása:

  • Nagyobb étvágy => A kimerültség érzése növeli étvágyat, többet fogunk enni
  • Több nassolás => Az érzelmi feszültségeket gyakran nassolással "vezetjük le"
  • Lelassult anyagcsere => Az egyik hormon (kortizol) lassítja az anyagcserét
  • Zsírraktározás => Stressz hatására gyarapodnak a hasi zsírpárnák (mint "tartalék")
  • Egészségtelenebb étkezés => A stressz időhiánya miatt a gyorséttermeket választjuk
  • Édesség vágy => A stressz vércukorproblémát okoz, nő az édesség utáni vágy
  • Kevesebb mozgás => A stressz miatt fáradtabbak vagyunk, nincs energia a mozgásra

Stressz ellen - A stressz csökkentése

Számos olyan dolgot fel lehetne itt sorolni, melyek segítenek a stressz csökkentésében, illetve jobb kezelésében. Ez a skála igen széles, s a zenehallgatástól kezdve a mentális technikákig bármit felölelhet.

Első lépésként fontos, hogy csökkentsük a stressz szervezetünkre kifejtő negatív hatását! És persze mindezt egészségesen (gyógyszerek nélkül!), természetes anyagokkal, összhangban a szervezetünk alapműködésével!

A lentebb felsorolt vitaminok, ásványi anyagok és aminosavak kezelik a testi reakciókat, szedésükkel elkerülhető a stressz okozta fizikai és érzelmi feszültség!

Stressz csökkentése => Fogyás

Stresszcsökkentő vitaminok

A B vitaminok segítik az anyagcsere és az idegrendszer egészséges működését, csökkentik a stressz hatását és megelőzik az túlzott éhségérzet kialakulását. Vagyis, ha B vitaminokat szedünk, stressz hatására sem fogunk többet enni a kelleténél.

Az aminosavak, melyek a fehérjemolekulák építőkövei, kiemelt szerepet játszanak a hormonok megfelelő szabályozásában. Vagyis, az aminosavak segítenek a megfelelő hormonális egyensúly fenntartásában, melynek következtében elkerülhetőek a stressz által okozott érzelmi hullámvölgyek, így nem a nassolásban vagy a túlzott evésben keressük majd a "megnyugvást".

És itt van még a csodavitaminként ismert C vitamin, ami szintén hozzájárul a nassolás csökkentéséhez, valamint minden más vitamin és ásványi anyag hatékonyabb felszívódásához.

A fenti vitaminok, ásványi anyagok és aminosavak - az étrend kiegészítéseként - óriási segítséget tudnak nyújtani egy stresszmentesebb, kiegyensúlyozottabb életvitelhez.


Stressz és elhízás:
Hasznos cikkek, vicces, motiváló fogyás képek: