Főoldal: Fogyás.info – A sikeres fogyás titka Fogyás.info - Menü





Cukor - A finomított cukor hatása

Nemcsak a kalória számít! - Miért nem egészséges a cukor?



Testünk egy biológiai energiafejlesztő gép; soha nem nyugszik, az anyagcsere állandó mozgásban van. Működése főként glükóz (egyszerű cukor) felhasználásával van biztosítva. A testben minden szénhidrát végezetül glükózzá (vércukorrá) bomlik. A szervezetnek a működéséhez állandóan szüksége van glükózra.

Noha ahogy fent írjuk, minden szénhidrát végül cukorrá bomlik, egyáltalán nem mindegy, hogy ez az átalakítás milyen gyorsan megy végbe!

A finomított cukor hatása

A finomított cukor (mindenféle édesség) fogyasztása a cukor gyors felszívódásával jár. A túl nagy mennyiségű cukor túlstimulálja a hasnyálmirigy működését, s így ugrásszerűen megnő az inzulin termelése.

Cukor: Nemcsak a kalória számít! - Miért nem egészséges a cukor? Az inzulin egy anyagcsere szabályzó hormon. Célja, hogy az összes cukrot azonnal kivonja a vérből; vagyis az inzulin a végrehajtója annak a döntésnek, hogy a kapott tiszta energia mekkora része menjen azonnali felhasználásra, és mennyi legyen abból eltárolva.

Mivel a cukor hatására hirtelen megugrott az inzulintermelés, a nagy mennyiségben jelen lévő inzulin azonnal és gyorsan kivonja az összes cukrot a vérből.

És mivel a szervezet nem képes felhasználni ezt a nagy mennyiségű energiát, kénytelen lesz azt elraktározni. Vagyis gyarapodnak a zsírpárnák.

A cukor hatására kiváltott fokozott inzulinműködés teljes ciklusa:

  1. Ugrásszerűen megnő az energiaszint.

  2. A szervezet nem képes a hirtelen kapott energiát felhasználni; gyarapodnak a zsírpárnák.

  3. Mivel a túlzott inzulinműködés kivonta az összes cukrot a vérből; a vércukorszint leesik.

  4. Elveszítjük a kapott energia-löketet, melynek következménye fáradtság, esetleg szédülés.

  5. Az alacsony vércukorszint erős éhségérzettel újbóli szénhidrátot (cukrot) "követel".

Összegezve: A finomított cukor nem egészséges. A túlzott inzulintermelésen kívül (ami elhízáshoz vezet) gátolja a fehérjék, a kalcium és sok más ásványi anyag felszívódását, valamint visszafogja jó néhány létfontosságú emésztő baktérium szaporodását is.

Nem minden szénhidrát rossz!

Ahogy fent olvashattad, a cukor sem az energiaszintedre, sem a fogyásodra nincs jó hatással. Azonban nem minden szénhidrát váltja ki ezt a hatást!

A zöldségek, a teljes őrlésű gabonából készült kenyér, a gabonafélék és friss gyümölcsök, noha ugyanúgy szénhidrátok, sőt a gyümölcsnek a cukortartalma is magas, mégsem váltják ki a fent vázolt negatív folyamatot. Ezen szénhidrátok cukorrá történő átalakítása (bontása) ugyanis fokozottan történik, melynek következtében a cukor lassan kerül a véráramba, így biztosítva a hosszan tartó energiaellátást.

Nem elegendő kalória-fogyasztásnál a szervezet kénytelen saját fehérjekészletét, illetve az élelmiszerekből nyert fehérjét energiaforrásként felhasználni. Ez azért nem jó, mert a fehérje nem energiaforrás, hanem a sejtek, izmok, bőr, belső szervek stb. legfontosabb építőelme. Ha a fehérjéket energiaforrásnak használjuk, hosszú távon egyéb létfontosságú funkciókat károsítunk.

Nem minden kalória egyenértékű egymással

Ezek alapján könnyen belátható az is, hogy nemcsak a kalória számít! Például egy tányér rizses hússal megegyező kalóriatartalmú sütemény vagy csokoládészelet nem ugyanazt a fizikai hatást váltja ki. A rizses hús energiát ad, az édesség (cukor) pedig végül elveszi az energiát, erősíti a zsírraktározást és gátolja a fogyást!

Cukor helyett - Természetes édesítők

Cukor helyett használj inkább természetes édesítőket! Természetes édesítőnek számít például a méz, a szárított gyümölcsök vagy a stevia.




A cukor hatása:
Hasznos cikkek, vicces, motiváló fogyás képek: